STOP KOUŘENÍ!!!

27. srpna 2009 v 9:32 |  Od všeho něco

Kouření ročně zabije šest miliónů lidí

Kouření každoročně připraví ve světě o život šest miliónů lidí. Více než třetina z nich zemře na rakovinu. Světová ekonomika tak přijde ročně o 500 miliard dolarů (8,9 biliónu korun). Vyplývá to z takzvaného Tabákového atlasu, který byl představen v Dublinu. Tuto zprávu již potřetí vydala Americká společnost proti rakovině a Světová plicní nadace.

Podle zprávy každoročně do roku 2015 na rakovinu, k níž přispěje kouření, zemře 2,1 miliónu lidí. V roce 2010 bude 72 procent obětí pocházet z méně či středně rozvinutých zemí. Do roku 2030 jich bude z této části světa už 83 procent.
Podle Petera Baldiniho ze Světové plicní nadace zpráva jasně ukazuje, že se zdravotní zátěž kvůli kouření přesouvá z bohatších zemí do chudších. Tabákový průmysl podle zprávy zaměřil svůj marketing a prodej na státy, kde je kontrola tabáku menší a zdravotní prevence není tak rozšířena.
Obě zdravotnické organizace se snaží ve svém dokumentu, který vypracovala čtveřice profesorů ekonomie a zdravotnických oborů, doložit dopady kouření na zdraví i hospodářství ve světě. Světová ekonomika podle studie ročně přichází o 500 miliard dolarů. Za touto sumou jsou nedostatečné zdanění tabákových výrobků, zdravotnické výdaje, pokles produktivity i ztráty kvůli předčasným úmrtím kuřáků.
Vládám pak unikají obrovské částky na daních kvůli pašování. Cigarety jsou totiž nejčastěji pašovaným zbožím na světě. V roce 2006 se na trh dostalo kolem 600 miliard pašovaných cigaret, uvedli autoři.

Největší epidemie

Tabákový atlas se podle Johna R. Seffrina z Americké společnosti proti rakovině snaží poskytnout informace o tom, že je nutné bojovat s "největší světovou zdravotní epidemií". Pokud jednotlivé země zavedou prevenci a přijmou opatření ke snížení spotřeby tabáku, zachrání to zdraví a život milionům lidí, míní Seffrin.
Podle odborníků mají na spotřebu tabákových výrobků vliv spotřební daně, reklama, zákaz kouření na veřejných místech i účinnější varování na krabičkách. Pokud by ceny cigaret byly vyšší, mnozí lidé by s kouřením nezačínali a mnozí kuřáci by s ním přestali, míní experti. Kroky ke snížení spotřeby tabáku doporučuje i Světová zdravotnická organizace (WHO). K rámcové dohodě o kontrole tabáku se připojilo na 160 zemí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama